Dīķi un ūdenstilpnes

Dabiskais ceolīts tiek plaši izmantots dīķu un ūdenstilpņu attīrīšanai. Tā sorbcijas spējas ļauj saistīt ūdenī esošos radionuklīdus. Nonākot kontaktā ar piesārņoto šķīdumu, ceolīts spēj koncentrēt un aizturēt stronciju un cēziju. Šāda īpašība ir aktuāla ūdenstilpnēm, kuras ir tikušas pakļautas radioaktīvā piesārņojuma iedarbībai.  

Turklāt ceolīts ir labs amonija jonu sorbents, tādēļ ūdenssaimniecībās ir liela interese par to kā par līdzekli, kas ierobežo toksisko aļģu izraisīto ūdens „ziedēšanu”. Ceolītu var efektīgi izmantot kā jonu apmainītāju ūdens attīrīšanā attiecībā uz bioloģiskās oksidēšanās procesiem, kas ir ļoti jutīgi pret nelielām ūdens temperatūras un ķīmiskā sastāva izmaiņām. Plaši izplatīta ir ūdens sildīšanas metode ūdenstilpnēs, kurās tiek audzētas zivis. Ūdens sildīšanas gadījumā ūdenstilpnēs parasti palielinās zivju blīvums uz ūdens tilpuma vienību. Zivju atstāto ekskrementu un ūdenstilpnēs nonākušās barības pārpalikumu dēļ palielinās amonija jonu koncentrācija.  

Viens no vislabākajiem ūdens attīrīšanas paņēmieniem ir ceolīta izmantošana filtros un filtrēšanas iekārtās, caur kurām pastāvīgi tek ūdens. Uzreiz pēc 1 kg ceolīta izmantošanas uz 1 m3 ūdens bioloģiskais cikls efektīgi atjaunojas 6 mēnešu laikā.

Vēl viens paņēmiens, kā ceolītu var izmantot ūdenstilpņu attīrīšanai, ir to izklaidus iekaisīt ūdenstilpnē, turklāt ir svarīgi, lai tas nenokļūtu uz dūņaina dibena, jo ceolīts nespēs darboties, ja tiks pārklāts ar dūņām. Ceolītu var izkaisīt pa ūdenstilpnes dibenu vai nu uzreiz pēc tās tīrīšanas, līdz dīķa piepildīšanai ar ūdeni, vai arī ziemas laikā, izkaisot to uz ledus.

Ceolīta iekaisīšanai dīķī ir ilgstošs efekts – tas darbojas vismaz gadu – cita starpā arī tādēļ, ka, ja ūdenī navamonija, krasi samazinās zilzaļo aļģu, pūšanas un anaerobo mikroorganismu attīstība. Savukārt derīgie dzīvnieki, kaut vai tie paši vēzīši dafnijas, kuri tik ļoti garšo zivīm, ceolīta attīrītājā ūdenī jūtas daudz labāk. Tādejādi ceolīti ne tikai attīra ūdeni no amonija sāļiem, bet atveseļo visu ūdenstilpnes ekosistēmu, uzlabojot zivju un to barības ķēdes iepriekšējo posmu skābekļa asimilācijas iespējas.  

Ceolītu ievietošana dīķī – īpaši apvienojumā ar aerāciju un filtrāciju – spēj pārvēst notekūdeņu krātuvi ekoloģiski tīrā ezerā. Tai ir ilgstošs efekts un tā veicina ūdens attīrīšanos gada vai pat divu garumā, vienlaikus nomācot kaitīgo mikroorganismu attīstību.