Dārzkopība

Ceolīts ir svarīga sastāvdaļa, kas palīdz iegūt veselu un garšīgu organisko produkciju un atvieglot dārza darbus. Dabiskā ceolīta izmantošana zemkopībā jebkādām augu kultūrām ir ne tikai būtisks solis uz organiskas produkcijas iegūšanu, bet arī naudas ekonomija uz laistīšanas un mēslojuma rēķina, kā arī patērētā laika un darba ietaupījums.

Ar ceolītu augsnē nokļūst kalcija, magnija, nātrija, kālija apmaiņas savienojumi, kā arī dažādi mikroelementi.

Priekšrocības

Ceolīta izmantošana dārzkopībā nodrošina augstu sēklu dīdzību, paātrina augšanu, palīdz attīstīt spēcīgu sakņu sistēmu. Daudzu gadu garumā ceolīts palielina augļu un ogu kultūru ražīgumu, saīsina nobriešanas laiku, darbojas augsnē 5 - 10 gadus. Ceolīts ir ūdens rezervuārs un uztur nepieciešamo augsnes mitrumu, laistīšanas laikā tas uzsūc ūdeni, bet pēc tam pakāpeniski un nepieciešamajā daudzumā to atdod augiem (viens kilograms ceolīta spēj uzsūkt apmēram septiņsimt gramus ūdens). Ceolīts kavē toksisko vielu (nitrātu, radionuklīdu) un smago metālu uzkrāšanos augos, kas ir ļoti svarīgi ekoloģiski tīru produktu iegūšanai. Minerāla ietekmē samazinās slāpekļa izskalošanās no augsnes, paaugstinās velēnu  podzolēto, mālsmilts un mazauglīgo augšņu ūdens ietilpība. Pateicoties ceolītu porainajai iekšējai struktūrai, paaugstinās melnzemes un smago mālaino augšņu aerācijas īpašības, zeme kļūst irdenāka un iegūst labāku gaisa caurlaidību. Atkarībā no augsnes veida ceolīts var paaugstināt daudzu kultūru ražīgumu par 17 – 30 % pirmajā un par 20 – 50 % - otrajā gadā. Tā izmantošana palielina C vitamīna saturu un uzlabo augļu un dārzeņu aminoskābju sastāvu. Augļu bioķīmiskajā sastāvā palielinās kopējā cukura un sauso vielu līmenis, samazinās skābuma pakāpe un nitrātu daudzums. Ceolītu var izmantot kopā ar cita veida mēslojumu. Efektīva ir pelnu un organiskās kūdras maisījumu pievienošana – šādā apvienojumā ceolīts pagarina organiskās sastāvdaļas iedarbību.  

Pielietojums

Koku un krūmu stādīšana. Stādot koku, bedres dibenā ieberiet 1 – 3 kg ceolīta, sajaucot to ar zemi. Stādot krūmus, iestrādājamā ceolīta norma ir 0,5 – 1 kg. Ceolīts paātrinās stādu iesakņošanos, veicinās ātru spēcīgas sakņu sistēmas attīstību, nepieļaus nitrātu un citu kaitīgo vielu uzkrāšanos augļos. Ceolīts regulēs arī gaisa mitruma režīmu un barošanu. Ceolīta iedarbība ilgst līdz 10 gadiem.

Siltumnīcu augsne. Siltumnīcām sagatavotās augsnes kvalitātei un barojošajām īpašībām ir liela loma augu kopšanā un audzēšanā. Vislabākie un kvalitatīvākie maisījumi tiek iegūti tikai uz ceolīta bāzes. Ceolīts siltumnīcu substrātos nodrošina brīnišķīgu augsnes aerāciju, paaugstina sēklu dīgstamību un spraudeņu ieaugšanas spēju. Ceolīts veicinās arī labu sakņu sistēmas attīstību, un, tātad, arī ātru stāda izaugšanu. Ceolīts notur sakņu zonā pietiekamu ūdens daudzumu, tas darbosies kā mēslojuma un mitruma – vissvarīgāko auga veselības un produktivitātes paaugstināšanas komponentu - uzglabāšanas rezervuārs. Arī augsnes skābums tiks uzturēts nepieciešamajā līmenī, tādejādi nodrošinot optimāli ātru augu attīstību.

Vislabākie augsnes maisījumi: 1 daļa ceolīta, 1 daļa kūdras, 1 daļa trūdu; 1 daļa ceolīta, 2 daļas trūdu, 1 daļa velēnu zemes; 1 daļa ceolīta, 2 daļas kūdras.

Zemeņu stādu audzēšana. Audzējot zemeņu stādus siltumnīcā, sagatavojiet maisījumu no ceolīta un kūdras proporcijā 1 pret 2. Izmantojot ceolītu, rozešu ieguve no viena stāda palielināsies vismaz par 30 %.

Dārzeņu un ziedu stādu audzēšana. Sējot dārzeņu vai ziedu sēklas, sagatavojiet augsni, sajaucot to ar ceolītu, uz 3 kg augsnes ņemot 1 kg ceolīta. Ceolīts paaugstinās sēklu dīgstību un veicinās to ātru un veselīgu attīstību. Tas ilgstoši iedarbosies kā mikromēslojums un regulēs nepieciešamo augsnes mitruma līmeni.

Spraudeņu iesakņošanās. Arī ar spraudeņu iesakņošanos Jums nebūs nekādu problēmu. Sagatavojiet maisījumu no ceolīta un kūdras proporcijā 1:2. Ceolīts darbosies kā sakņu veidošanās stimulators, pateicoties bagātajam mikroelementu kopumam. Par 20 – 30 % paaugstina spraudeņu izdzīvošanas spēju.

Vīnogulāju kopšana. Vīnogulājiem ir nepieciešams liels ūdens daudzums, taču tiem ir vajadzīga arī laba drenāža, citādi saknes sāks pūt. Piejaucot ceolītu augsnei ap vīnogulājiem, ūdens tiks saglabāts. Vienam augam izlietojiet apmēram 1 kg ceolīta.

Dārzeņi un ogulāji. Lai piebarotu augošus ogu (avenes, zemenes, jāņogas) un dārzeņu (tomāti, gurķi, pipari, kartupeļi u.c.) augus, tiek izmantoti 25 – 50 kg ceolīta uz 100 m2. Stādot dārzeņu kultūras, dēstu bedrītēs var iestrādāt pa 25 – 50 g ceolīta.

Augsnes atskābināšana. Daudziem bieži vien nākas saskarties ar paaugstināta augsnes skābuma līmeņa problēmu, skābās augsnēs slikti attīstās daudzi augu veidi. Ceolīts ir lielisks šīs problēmas risinājums. Ir konstatēts, ka, iestrādājot 25 kg ceolīta uz 100 m2, ir novērojama zemes skābuma līmeņa nomaiņa uz neitrālāku. Turklāt vienlaikus uzlabojas arī augsnes struktūra, paaugstinās ūdensietilpība, palielinās aerācijas īpašības, augsne bagātinās ar derīgajām minerālvielām, bet, galvenais – ceolīta darbības laiks zemē ir līdz 10 gadiem.