Augsnes mēslošana

Dabiskie ceolīti būtiski ietekmē dārzkopības kultūru audzēšanā izmantoto augšņu stāvokli. Tie ne tikai uzlabo augsnes kvalitatīvos rādītājus, bet arī kalpo kā efektīvs stādu un lielo augu mēslojums. Pateicoties tā īpašībām – ceolīts ir granulēta viela ar mazu sablīvēšanās spēju, lielisku higroskopiskumu un izcilām sorbcijas spējām – tas ne tikai veicina zemes virskārtas strukturēšanos, kopā ar to augsnē var iestrādāt mēslojumu ar pagarinātu iedarbības ilgumu.

Ceolīti kā pesticīdu nesēji gandrīz divkārt palielina kultūraugu ražīgumu, pateicoties dažādu slimību novēršanai. Savas porainās struktūras dēļ ceolīti uzkrāj sevī ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus un piedalās jonu apmaiņas procesos. Ceolīti palielina ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu efektivitāti un ļauj samazināt to pielietojumu.

Iestrādājot ceolītus augsnē, to porainā struktūra ļauj uz ilgu laiku aizsargāt augus no sēnīšu slimībām, kukaiņiem un grauzējiem, cīnīties ar vīrusiem un kaitīgajām baktērijām, kas uzbrūk augiem. Izmantojot kompleksos pesticīdus apvienojumā ar ceolītiem, iespējams paaugstināt sēklu dīgstspēju un ražīgumu.

Priekšrocības

Ceolīts veicina augsnes aerāciju un, tātad, ātru un efektīvu augu sakņu sistēmas izveidošanos. Dārzaugi sāk ātrāk augt un dot augļus.

Ceolīts palīdz sakņu sistēmas maksimālās izplatības zonā noturēt mitrumu (līdz 70 % no iestrādātā ceolīta masas), kas satur koku un krūmāju augšanai nepieciešamos minerālmēslus.

Ceolīts aiztur slāpekli saturošo mēslojumu un koncentrē tos savā tilpumā. Mēslojums tiek pēc vajadzības atgūts un augi to efektīgi izmanto. Šāda mēslojuma deponēšana sorbētā veidā novērš tā izskalošanos no augsnes kopā ar ūdeni sniega kušanas un lietus laikā. Tādejādi ceolīti samazina mēslojuma izmantošanas nepieciešamību un ekonomē tos. Tā var ieekonomēt līdz 40 % no augu vajadzībām.

Pielietojums

Izmantojot 10 – 30 kilogramus dabiskā ceolīta uz kvadrātmetru, var būtiski ietekmēt dārzaugu augšanas ātrumu. Turklāt augļos palielinās C vitamīna un derīgo aminoskābju daudzums. Analizējot augļus, kuri ir izaudzēti ar ceolītu palīdzību, tajos ir konstatēts lielāks cukuru un sausā atlikuma saturs.

Ieteicams iestrādāt ceolītus augsnē, stādot kokus. Ir konstatēts, ka, ja stādīšanai tiek izmantota augsne ar 25 % ceolītu piedevu, koku augšanas ātrums palielinās divas reizes. Ja bedrē, kurā tiks stādīts koks, iebērs līdz 2,5 cm ceolīta un to aplaistīs ar ūdeni, koks uzreiz sāks no tā iegūt derīgās vielas un sāks ļoti ātri attīstīties.